Mrożonki – czy warto je jeść? + 2 zdrowe i pyszne przepisy

owsianka-owoce

Mrożonki – przez lata uzbierało się wiele faktów i mitów na ich temat. Niektórzy specjaliści od zdrowego żywienia ich nie zalecają, inni nie widzą przeszkód, żeby je jeść, a nawet dostrzegają ich zalety. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy mrożonki mogą być jednym z elementów zdrowej diety, to mam nadzieję, że dzisiejszy post pomoże rozwiać te obawy.

Mrożone owoce i warzywa od zawsze były obecne w moim domu, szczególnie zimą. Nigdy nie uważałam ich za niezdrowe, ponieważ już jako dziecko dużo się o nich nasłuchałam i dzięki temu byłam dobrze poinformowana. Moja mama od ponad 30 lat pracuje w branży spożywczej, zajmując się głównie właśnie sprzedażą mrożonek. Doskonale zna etapy powstawania tych produktów i ich normy jakości, dlatego nigdy nie obawiała się ich kupować.

Ja przy okazji również sporo się dowiedziałam, miałam też okazję odwiedzać hale produkcyjne (w sumie żałuję, że nie zrobiłam wtedy zdjęć, bo wyglądało to imponująco). Dlatego teraz nie boję się sięgać po mrożone produkty.

Nie znaczy to oczywiście, że mrożonki były kiedykolwiek podstawą mojej diety. Właśnie dzięki pracy mamy wiem, że najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są świeże warzywa i owoce kupowane w sezonie. Jednak w Polsce mamy do nich dostęp tylko przez część roku – a co z resztą? Przecież cenne substancje odżywcze są nam potrzebne przez cały czas. Tutaj właśnie pomocne mogą okazać się mrożonki – zwłaszcza zimą, kiedy dostęp do wartościowych świeżych produktów jest najbardziej ograniczony.

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam powody, dla których mrożonki stanowią dobrą alternatywę dla świeżych warzyw i owoców poza sezonem. Na końcu umieściłam dwa superszybkie, zdrowe i pyszne przepisy z wykorzystaniem mrożonych owoców.

Dlaczego warto jeść mrożonki?

Mrożenie jest procesem, w wyniku którego utrata substancji odżywczych jest niewielka. Świeżo zerwane owoce i warzywa są dokładnie myte, oczyszczane z liści i innych pozostałości, a następnie poddawane procesowi głębokiego mrożenia i przechowywane w temperaturze ok. – 20 stopni. Dzięki temu zachowują one większość swoich cennych wartości.

Owoce i warzywa mrożone są w sezonie, czyli wtedy, kiedy są najlepsze. Mają wtedy najlepszy smak i najwięcej korzystnych dla zdrowia właściwości. Pewnie zdarzyło Wam się kiedyś kupić wczesną wiosną importowane truskawki – praktycznie nie pachną, smakują trochę jak wata i nawet nie są słodkie. Jednak kiedy kupujemy je na targu w czerwcu, nie możemy się im oprzeć, w dodatku ich piękny zapach jest wyczuwalny już z pewnej odległości. Taka właśnie jest różnica między produktami sezonowymi, a tymi z importu. Mrożenie sprawia, że w zimnych miesiącach możemy mieć namiastkę letnich warzyw i owoców.

Proces głębokiego mrożenia jest wystarczający, żeby zabezpieczyć owoce i warzywa przed psuciem się na wiele miesięcy i nie wymaga stosowania żadnych konserwantów ani sztucznych dodatków. Jest to ogromna przewaga mrożonych produktów nad importowanymi. Zastanawialiście się kiedyś, jak to możliwe, że egzotyczny owoc może przejechać pół świata i się nie zepsuć? Niestety dzieje się tak za sprawą wosków i substancji konserwujących – zresztą coraz częściej się o tym mówi, głównie w kontekście potrzeby dokładnego mycia warzyw i owoców przed jedzeniem.

Mrożonki sprawiają, że cały rok mamy dostęp do produktów, na które sezon jest krótki, a które są bardzo wartościowe dla zdrowia. Dobrym przykładem są wiśnie – zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy i z tego powodu warto je jeść przez cały rok. Poza tym Polska jest jednym z wiodących producentów tych owoców w Europie. Nasze wiśnie są naprawdę doskonałej jakości i dlatego są doceniane w wielu zachodnich krajach, a u nas chyba nie aż tak rozpowszechnione.

Podsumowując – kiedy tylko mamy możliwość, najlepiej jest sięgać po świeże, sezonowe owoce i warzywa. Jednak gdy nie mamy do nich dostępu, mrożonki stanowią dobrą alternatywę.

2 zdrowe i pyszne przepisy z użyciem mrożonych owoców

Gdybym sama miała wskazać jeszcze jeden powód, dlaczego czasem warto sięgać po mrożonki, byłaby to łatwość w przygotowaniu. W idealnym świecie wszyscy spędzamy codziennie pół godziny krojąc warzywa do obiadu czy pięć rodzajów owoców do owsianki, ale wiemy, jaka jest rzeczywistość. Nie zawsze czas pozwala na przygotowywanie potraw od podstaw i właśnie w takich sytuacjach mrożonki bywają pomocne.

Jak już wspomniałam, mnie zimą najbardziej brakuje truskawek, wiśni i wszelkiego rodzaju „owoców leśnych” – jagód, malin, borówek czy jeżyn. Dlatego właśnie kupuję je w wersji mrożonej. Dzisiaj chcę Wam pokazać dwa moje ulubione przepisy z wykorzystaniem mrożonych owoców.

W PRZYPADKU OBU PRZEPISÓW MUSIMY KILKA GODZIN WCZEŚNIEJ (NAJLEPIEJ NA NOC) PRZEŁOŻYĆ OWOCE Z ZAMRAŻALNIKA DO LODÓWKI, ŻEBY NIE BYŁY TWARDE.


OWSIANKA Z OWOCAMI LATA


owsianka-owoce

SKŁADNIKI

pół szklanki płatków owsianych (najlepiej zwykłych)

szklanka wody

2-3 łyżki mleka

ok. pół szklanki mrożonej mieszanki owoców

opcjonalnie łyżka miodu, syropu z agawy lub innego zamiennika cukru lub 1/2 dojrzałego banana

Płatki owsiane zalewamy wodą i gotujemy na niewielkim ogniu przez kilka minut, często mieszając. Kiedy uzyskamy pożądaną konsystencję (bardziej lub mniej gęstą – według uznania) dodajemy 2-3 łyżki mleka i jeszcze chwilę mieszamy. Następnie dodajemy mrożone owoce i gotujemy jeszcze przez ok. minutę.

Owsianka nie będzie zbyt słodka, więc można dodać łyżkę miodu lub innego zdrowszego zamiennika cukru – np. syropu z agawy albo z daktyli. Inną opcją jest dodanie połowy dojrzałego, rozgniecionego widelcem banana – owsianka będzie dzięki temu słodsza.


JOGURTOWE SMOOTHIE


koktajl-owocowy

SKŁADNIKI

duże opakowanie jogurtu greckiego

szklanka mrożonej mieszanki owoców

średniej wielkości dojrzały banan

Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę.

Latem można użyć owoców prosto z zamrażalnika – koktajl będzie wtedy przyjemnie orzeźwiający.

Może Cię też zainteresować

Brak komentarzy

    Napisz komentarz